15 Eylül 2023 Cuma

Çin'deki Ekonomik Toparlanma Küresel Piyasaları da Olumlu Etkiledi

Çin borsası bu günlerde dip seviyelerde. Çin ekonomisi de öyle tabi. Çin hükumeti durumu düzeltmek için çeşitli tedbirler almaya çalışıyor bir süredir. Son adımları işe yaramaya başlamış gibi görünüyor.

Son verilere göre Çin ekonomisinde ılımlı toparlanma sinyalleri var. Çin merkez bankası da ekonomik toparlanmayı hızlandırmak için piyasaya daha fazla nakit sürme kararı aldı. Ayrıca Çin merkez bankası bazı aracı kurumlardan döviz piyasasındaki özel işlemlerini azaltmalarını istedi. Çin para birimini korumak için yapılan bu hamle de işe yaramış görünüyor. Bir çok aracı kurum özel döviz işlemlerini neredeyse durdurdu.

Çin'deki bu yılın en büyük halka arzı Arm Holdings ilk işlem gününde %25 yükseldi. Olumlu ekonomik veriler sonrası Çin ve Asya piyasalarında hisselerde yükseliş görüldü. Bu durum ABD ve diğer küresel piyasaları da olumlu etkiledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yasal Uyarı:

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitede yer alan bilgi ve yorumların doğruluğu ve yeterliliğini hiçbir şekilde garanti edemeyiz. Yatırım kararları, çeşitli verileri inceledikten sonra, kişinin kendisinin vereceği kararlardır. Verdiğiniz kişisel yatırım kararlarınızın olası olumsuz sonuçlarından Borsa Ekranım yöneticileri sorumlu tutulamaz.